overzicht Joodse canon

willekeurig  /   chronologisch  /   titel
1295
Middeleeuwen: Jodenstraat in Maastricht
1600
De zeventiende eeuw: eeuw van ‘Nieuwe Joden’
1602
Bet Jacob
1608
Samuel Pallache
1614
Beth Haim in Ouderkerk aan de Amstel
1615
Santa Companhia de Dotar Orphas e Donzellas
1615
Hugo de Groots Remonstrantie
1616
Talmud Torah
1635
Oprichting van de Asjkenazische gemeente Amsterdam
1641
Salom Italia in Amsterdam
1641
Kahal Kados Zur Israel in Brazilië
1642
Het model van de Tempel van Salomo
1642
Abodat Hahesed, Werkhuis voor Asjkenaziem
1644
De start van de Joodse zijde-industrie
1645
Thesovro dos dinim (1645-1647)
1647
Dr. Ephraim Bueno
1656
De cherem (ban) van Spinoza
1656
Saul Levi Morteira (circa 1596-1660)
1661
Athiasbijbel
1666
Sjabtai Tsvi: de mystieke messias
1675
Inwijding van de Portugese synagoge
1683
Daniel Levi de Barrios’ Triumpho del govierno popular
1687
Isaac/Balthazar Orobio de Castro (1620-1687)
1688
De Joodse Baron: Francisco Lopes Suasso alias Abraham Israel Suasso
1690
Hesqia da Silva en de internationale filantropie
1692
Sara Dias da Fonseca
1696
Het aansprekersoproer
1700
Achttiende eeuw: eeuw van expansie en stabiliteit
1702
Baruch/Benedictus Levi Gomperts
1708
Spaanse editie van Aboabs Menorat ha-Ma’or
1710
Chacham Tsvi
1721
Elizabeth Nathanael Sarfati
1723
Doornburgh: Buitenplaatsen aan Amstel en Vecht
1725
Synagoge aan de Boompjes in Rotterdam
1725
Mikra meforasj (1725-1729)
1734
Mazon Habanot
1737
Een numerus fixus voor Joden in Leiden
1740
Muziekuitvoering in het huis van Francesco Lopes de Liz
1740
Oprichting van het Bet Hamidrasj Ets Haim
1742
Isaac de Pinto
1743
Mozes Chaim Luzatto en Lajesjariem tehila
1744
Tobias Boas
1747
Het Surinameproject
1748
Joodse diamantbewerkers en het gilde
1749
Mishenet Zequenim
1756
Toelating van Joden tot Brielle
1773
Diefstal in Diemen: Joden en roversbendes
1787
Benjamin Cohen en Joodse Orangisten
1795
Census van de Joodse bevolking van Amsterdam
1795
Oprichting Felix Libertate en de splitsing tussen de Alte en Neie Kille
1796
Emancipatiedecreet
1797
Eerste Joodse parlementariërs
1800
Negentiende eeuw: eeuw van integratie
1808
Opperconsistorie
1809
Pekidiem en Amarcaliem
1814
Israëlitisch kerkgenootschap
1817
Onderwijsbesluit: Joden moeten Nederlands leren
1827
Gebroeders Hirschel, Jacob en Akiba Lehren (1784-1876)
1830
Belgische opstand
1832
Eerste Nederlandstalige preek in Middelburg
1833
Van Blijdesteijn
1836
Nederlands Israëlietisch Seminarium
1845
Dijksynagoge Sliedrecht
1852
Stoommachine Salomonson Nijverdal
1852
Zevenstuiverstefille
1857
Onderwijswet Van der Brugghen
1860
Michel Henri Godefroi (1813-1883): de eerste Joodse minister
1865
Oprichting Nieuw Israëlietisch Weekblad
1874
Joseph Hirsch Dünner wordt opperrabbijn
1880
Abraham Carel Wertheim (1832-1897)
1881
Komst Oost-Joden
1890
De Talmudjood
1894
Oprichting Algemene Nederlandse Diamantbewerkersbond
1899
Oprichting Nederlandse Zionistenbond
1900
Twintigste eeuw: eeuw van extremen
1905
Blauwe busje Joods Nationaal Fonds
1908
Slagerij Marcus Zwolle
1911
De Joodse Invalide
1928
Ben Bril op Olympische Spelen
1929
Start Liberaal Joodse Gemeente Den Haag
1933
Komst Duitse Joden
1939
Westerbork
1941
Joodse Raad
1942
Anne Frank (1929-1945)
1945
Terugkeer
1945
Johannes Vermeerstraat (1945-circa 1995)
1946
Joods Maatschappelijk Werk
1947
Landdag van de Joodse Jeugdfederatie
1948
Viering Israël in Concertgebouw
1949
Anneke Beekman
1954
Jacob Soetendorp: rabbijn van Nederland
1958
Buitenveldert en Amstelveen
1962
De Hollandsche Schouwburg
1966
Huwelijk Beatrix en Claus
1967
Joodse burgemeesters van Amsterdam (1967-2010)
1970
Solidariteitscomité voor de Joden in de Sovjet-Unie (1970-1989)
1974
CIDI
1974
Start Cheider
1979
Jom Ha Voetbal
1990
Woudschoten
1995
Beit Ha’Chidush
1997
Centraal Joods Overleg
2011
Debat ritueel slachten
2012
Joods Cultureel Kwartier
© 2016, Joods Maatschappelijk Werk en Joods Educatief Centrum ‘Crescas’